Wskazówki, czyli co nieco o nauce korzystania z zegarka.

Mimo, że dla małych dzieci czas jest pojęciem abstrakcyjnym, warto i trzeba poświęcić chwilę na naukę praktycznej umiejętności prawidłowego korzystania z zegarka. Na początku może to być nie lada wyzwanie, jednak przy odrobinie cierpliwości i prawidłowo dobranym zegarku możemy liczyć na widoczne efekty. Nie zwlekajmy z tym zbyt długo!

Jak zatem nauczyć dziecko prawidłowo odczytywać godziny na zegarku?

Po pierwsze- wybierz odpowiedni model zegarka.

Odpowiedni, czyli jaki? Przede wszystkim dopasowany do wieku dziecka. W przypadku maluchów powinien to być zegarek z dużą tarczą i wskazówkami oraz wyraźnymi cyframi arabskimi. Zadbajmy też o to, aby był atrakcyjny wizualnie dla dziecka. Ulubione kolory, wzory, motywy z bajek- wybór jest naprawdę duży. Nam szczególnie przypadła do gustu kolekcja Knock Nocky którą możecie zobaczyć tutaj.
   KNOCKNOCKY 4jpg

Po drugie- pojęcie godziny i minuty.

Aby dziecko mogło w pełni zrozumieć pojęcie upływu czasu i to jak działa zegarek, bardzo przydatna będzie umiejętność liczenia do 60 oraz podstawy działań matematycznych takich jak dodawanie/ odejmowanie oraz (to dla starszaków) mnożenie i dzielenie. Dzięki temu łatwiej będzie dziecku zrozumieć, że godzina dzieli się np. na 4 kwadranse, a doba liczy 24 godziny. Pojęcie dnia i nocy nie powinno stanowić problemu, a przy okazji nauki korzystania z zegarka maluch po pewnym czasie będzie pamiętał, że 9 na tarczy oznacza też godzinę 21 wieczorem.

kolazjpg

Przyswojenie pojęcia pełnych godzin to pierwszy krok na drodze do umiejętności czytania czasu. Bazujmy na skojarzeniach z konkretnymi czynnościami- godzina 7.00 oznacza pobudkę, 13.00 obiad a 19.00 wieczorną kąpiel. Kolejnym wyzwaniem będą minuty. 15 minut czytamy książkę a potem mamy 30 minut na zabawę powinno uprościć naukę korzystania z zegarka i uczynić ją przyjemniejszą. Na początku może mu się to wydawać skomplikowane, ale tu wracamy do pojęcia funkcjonalności zegarka. Mała, krótsza wskazówka pokazuje godzinę, dłuższa minuty. Zwróćmy uwagę, aby ta różnica w wyglądzie była łatwo zauważalna. Tak jak w przypadku zegarków które możecie zobaczyć tutaj.

knocknocky33jpg

Po trzecie- nauka przez zabawę.

Kolorowy, wyrazisty zegarek, z wyraźnie zaznaczonymi cyframi arabskimi i wskazówkami, jeśli dodatkowo kojarzy się dziecku np. z ulubionym bajkowym bohaterem, będzie doskonałym wyborem i ułatwi dziecku naukę korzystania z zegarka.  Producenci mający tego świadomość uzupełniają swoje kolekcje o fantazyjne postaci, jakimi mogą być rozrywkowe stworki- towarzysze zabawy, z którymi poznawanie tajników upływu czasu będzie zdecydowanie prostsze i przyjemniejsze. Tak jak np. z ekipą Knock Nocków, które zabiorą Wasze pociechy do swojej magicznej krainy, zwanej Sercem Czasu.

www.knocknocky.com